Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ceny broni kiedyś i dziś...
#11
Variagu pieniądz fiducjarny nijak ma się do pieniądza kruszcowego. Ten pierwszy nie ma pokrycia w NICZYM, jest bytem intencjonalnym. Pieniądz oparty o kruszec czy towar ( niech to będzie złoto, srebro, krowa, zboże czy nawet rzadkie muszle) przenosi wartość w czasie, o tym pisze Rusznik i to jest oczywiste. Pieniądz fiducjarny jest - powtórzę- wybitnie inflacyjny i dlatego za kilka lat Lorenz może kosztować 150 albo i 200 tysięcy złotych. Szkoda Variagu że nie chcesz zrozumieć oczywistości. Co do rynku metali to musisz wiedzieć Variagu, że kursów jest wiele, ale dla uproszczenia powiem, że dwa : -jeden dotyczy kontraktów ( papier) drugi fizycznego metalu i one zawsze są różne, oczywiście podawane są ceny kontraktów, ale to jest dla naiwnych, bo cena fizycznego metalu jest zawsze inna ( czytaj : wyższa ). I tu zadaj sobie pytanie Variagu: dlaczego ? Albo inaczej. Spróbuj za cenę kontraktu na papier kupić taką samą ilość fizycznego metalu. Na koniec nadmienię, że na wakacjach w Egipcie nigdy nie byłem, bo mnie nie stać na kupowanie rzeczy tanich :-)))
Reply
#12
Czemu niby to nie pojmuję (wg Ciebie) czym jest ten piniądz? Wszak bankowym biletem mjr Płut fajkę sobie odpalał Big Grin
Paradoksem zaś jest to, że banknot 1$ USA z 1870 roku dalej jest jednym dolarem. Ale o jakże innej siłę nabywczej.
Reply
#13
rusznik Wrote:W połowie XIX wieku robotnik fabryczny w CK Austrii zarabiał średnio 9 złr. miesięcznie czyli przeliczając wartość kruszcu było by to około  390 zł  współczesnych polskich zł 
W połowie XIX wieku przemytnik na pograniczu Austrii z zaborem rosyjskim dostawał za jeden "skok" przez granicę 5 złr, a ich przewodnik (najbardziej narażony na wpadkę) aż 10 złr.
Więc może to 9 złr nie była to płaca miesięczna a tygodniowa?
Reply
#14
Na MILION % około 9 zlr zarabiał robotnik w austri w połowie XIX wieku , variagu  ile to  DZIŚ zarabiają  przemytnicy za przerzut broni lub ludzi przez ''zieloną granice'' ? co tygodniówkę robola fabrycznego ?! czyli jakiś 1300 zł pl...przestań być śmieszny , wiem że logiczne myślenie jest czasami trudne...   Cool
Reply
#15
Negowane przez ciebie "logiczne myślenie" odnośnie zarobków przemytników z zaboru austriackiego ma (niestety dla ciebie) potwierdzenie w historycznych źródłach. Vide Jan Słomka "Pamiętnik włościanina".
Reply
#16
[... cenzura ...]  ja nie neguje TEGO czy przemytnicy do Powstania dostawali 5 czy 10 złr za przerzut broni przez granicę tylko twoją debilna sugestie że może te 9złr wypłaty miesięcznej robotnika to ''może to była tygodniówka ? ''...paniał !


[Proszę o zachowanie spokoju i nie używanie inwektyw. To nie "beżowe" forum. Admin]
Reply
#17
Rusznik, jednak pij po pół tego dwunastoletniego "cziwasa" bo ci on wyraźnie szkodzi Big Grin
Reply
#18
Jakoś w LOGICZNYM myśleniu 12letni Chivas mi nie szkodzi...za to jestem ciekaw co pijesz lub żresz żeś taki  tępy jest  Tongue
Reply
#19
Ceny FABRYCZNE-hurtowe interesującej Nas broni  angielskiej w latach 1861-65 :

Karabin piechoty zwany Enfield M 1853 wraz z bagnetem nieco ponad 3 Funty na dziś to przeliczając ~ 7000 zł

Karabin strzelców ''dwubączkowy M 1856 lub M 1860 około 5 Funtów to na dziś ~ 10.ooo zł 

Karabin Whitworth różne typy i modele to średnia cena 10 Funtów na dziś  koszt ~ 20.ooo zł

Armata [mała armata] odprzodowa z fabryki Whitworha w Menchesterze [ kaliber około 2" gwint poligonalny oraz specjalne heksagonalne pociski] to koszt około 105 Funtów na dziś to ~200.ooo zł

Nieco większa armata odprzodowa  kal. ~ 4'' to koszt około 400 Funtów na dziś to ponad  800.ooo zł

Koszt 100 pocisków heksagonalnych do armat ser. Whitwortha - w małym kal. około 20 Funtów  większe kal. nawet po 40 Funtów za 100 sztuk samych  pocisków heksagonalnych czyli na dziś to koszt od ~40.ooo zł do 80.ooo zł za 100 sztuk pocisków bez ładunków prochowych , zapalników itp itd. 

Armaty odtylcowe patentu ser. Whitwortha były jeszcze droższe...no to kupujta leśne ludki altyleryje u ser. Whitwortha  Big Grin
Reply
#20
rusznik Wrote:Ceny FABRYCZNE-hurtowe broni  angielskiej w latach 1861-65 :
Karabin piechoty zwany Enfield M 1853 wraz z bagnetem nieco ponad 3 Funty na dziś to przeliczając ~ 7000 zł
Przeliczając "na co"? Na złoto? Srebro? Dolary?
Bo jak pisałem wcześniej można do obliczeń używać różnych "kalkulatorów", stąd i wyniki będa przeróżne.
Użyłem pierwszego lepszego znalezionego w sieci. Na początek ile był w 2022 roku 1 funt z 1853 roku.
Quote:If you want to compare the value of a £1 0s 0d Commodity in 1853 there are four choices. In 2022 the relative:
real price of that commodity is £120.10
labour value of that commodity is £909.90
income value of that commodity is £1,272.00
economic share of that commodity is £3,785.00
Pomnóż więc sobie te wyniki przez 3 i masz wstępną odpowiedź, ile taki Enfield mógł kosztować "na nasze". Jako, że ten Enfield był to "towar" daje to kwotę jedynie 360,10 współczesnego funta. Przyjmując średni kurs z 2022 roku na 5,10 zł za 1 funta da nam to 1836,51 zł. Co jest oczywiście bzdurą, bo na pewno ten Enfield miał wtedy wyższą wartość.
Z drugiej strony 3 funty miały "wagę" 339,6 grama srebra próby 925 więc obecnie też nie są to jakieś kokosy. Będzie to w srebrze inwestycyjnym próby 999 coś ok 2600 zł.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)